Ogólne

Czym są reklamy Google Ads i jak działają?

Google Ads (wcześniej Google AdWords) to stworzony w 2000 roku system reklamowy firmy Google

Polega na wyświetlaniu płatnych reklam w wyszukiwarce i w całej sieci google. Pierwszym typem reklam były linki sponsorowane, pojawiające się nad wynikami organicznymi. Obecnie system reklamowy Google Ads to wyświetlanie reklam graficznych w sieci reklamowej oraz reklam tekstowych w wyszukiwarce. Oprócz tego dostępne są również inne typy reklam; reklamy wideo, reklamy aplikacji oraz kampanie produktowe. System Google Ads jest cały czas rozwijany, umożliwia tworzenie dogłębnych analiz i szczegółowe targetowanie.

Typy kampanii Google Ads – czym się charakteryzują?

Reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania

Wyświetlają się w formie tekstowej, z nagłówkiem, opisem i adresem URL. Pojawiają się w wyszukiwarce po wpisaniu zdefiniowanych słów kluczowych, nad wynikami organicznymi, lub w wyszukiwarkach partnerów sieci (Google Onet, Interia, YouTube).

Reklamy Google Ads w sieci reklamowej

Są to reklamy wyświetlane w sieci partnerskiej Google – wewnętrznej – YouTube, Google Play, i zewnętrznej – Onet, WP, Gazeta.pl. Swoim zasięgiem obejmuje ona aż 90% użytkowników Internetu. Ten typ kampanii pozwala na bardzo szczegółowe kierowanie reklam – na podstawie danych demograficznych, słów kluczowych witryn lub aktywności odbiorców.

Reklamy produktowe 

Wyświetlane są w wyszukiwarce, tak jak reklamy tekstowe. W przeciwieństwie do nich jednak słowa kluczowe nie są wybierane ręcznie, ale generowane automatycznie na podstawie pliku produktowego. Mają formę zdjęcia produktu wraz z adresem sklepu i ceną.

Reklamy wideo

Są to reklamy w serwisie YouTube. Występują w dwóch formach – jako reklama w przerywniku, która jest możliwa do pominięcia po 5 sekundach lub jako promocja filmu w wyszukiwarce YouTube.

Reklamy aplikacji

Jest to usługa polegająca na promowaniu pobierania konkretnych aplikacji w sieci wyszukiwania, aplikacjach oraz w sieci reklamowej.

Reklamy remarketingowe

Są wyświetlane w sieci wyszukiwania i w sieci reklamowej. Mają ponownie sprowadzić użytkownika na konkretną stronę internetową – wyświetlają produkty, które użytkownik wcześniej oglądał, ale nie dokonał zakupu.

Reklama w Google Ads – rozliczanie

Na początku warto podkreślić, że korzystanie z narzędzia Google Ads jest całkowicie darmowe. Koszty, które ponosi firma decydująca się na kampanię, dotyczą działań reklamowych – kliknięcia, wyświetlenia itp.

Podstawowy budżet w google Ads to budżet dzienny – w jego ramach ustala się stawki za emisję. Może być zmieniany w zależności od wyników. W kampanii wideo możemy ustalić budżet całkowity – należy zaplanować daty rozpoczęcia i zakończenia kampanii i zadeklarować kwotę, jaką możemy przeznaczyć na kampanię.

Dlaczego warto inwestować w Google Ads?

Przede wszystkim jest to świetny sposób na zaistnienie w sieci – kampanie google Ads dają natychmiastowe rezultaty. Dzięki temu nawet bardzo młode biznesy mogą konkurować z wielkimi, globalnymi markami. Sposób ten pozwala także na posiadanie pełnej kontroli nad kosztami reklamy – kampanię można w każdym momencie wyłączyć lub wznowić. Reklama Google Ads to również pewny sposób dotarcia do dużej liczby potencjalnych klientów – ponad 90% użytkowników Internetu na świecie korzysta z wyszukiwarki Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *