Google Analytics

Podstawowe funkcjonalności w Google Analytics 

Narzędzie Google Analytics, jak sugeruje sama nazwa, pomaga nam dokonywać analizy wyników, które generują nasze kampanie, analizować ruch na stronie internetowej, a także umożliwia nam identyfikację zachowań użytkowników witryny.

Zakładanie konta Google Analytics krok po kroku

Aby zbierać dane dotyczące naszej witryny, należy założyć konto Google Analytics – https://analytics.google.com/analytics/web/. Po wykonaniu paru prostych krokach zostaniemy przekierowani do panelu Google Analytics naszej witryny.

Jednak, aby narzędzie służące do analizy zbierało potrzebne nam dane, musimy najpierw uzupełnić potrzebne dane oraz otagować naszą witrynę.

W zakładce “Administracja” znajdują się dane do uzupełnienia, takie jak nazwa naszej strony internetowej oraz kod śledzenia, który należy dodać w sekcji head kodu naszej witryny internetowej. Jest to niezwykle proste zadanie i może poradzić sobie z nim każda osoba mająca podstawową wiedzę informatyczną i dostęp do panelu administracyjnego strony. Jeśli nie masz takiej wiedzy, wystarczy, że poprosisz o pomoc informatyka lub osobę, która tworzyła Twoją witrynę.

Po wklejeniu kodu w sekcji head Analytics zacznie zbierać dane dotyczące strony:

google analytics jak dodać na stronę

Zalety Google Analytics

Dzięki Google Analytics możemy gromadzić dane dotyczące tego, skąd trafili do nas odwiedzający witrynę, z jakiego kraju pochodzą, jak długo byli na stronie i co na niej robili, a także, z jakiego urządzenia korzystają.

Poprawna analiza wymienionych składowych pomoże w optymalizacji strony internetowej pod kątem osiągania zamierzonych rezultatów, w tym coraz lepszych wyników.

Analytics pozwala także na obserwację tego, co aktualnie dzieje się na naszej witrynie pokazując, ilu użytkowników znajduje się na stronie, jak na nią trafili, skąd pochodzą, a także, które z naszych podstron przeglądają w danym momencie.

Źródła wejść na stronę

Najpewniej jednym z najważniejszych pytań jakie, stawiają sobie właściciele firm promujących się w sieci, jest „Skąd pochodzą osoby odwiedzające stronę?”. W tym przypadku pomocna może być zakładka pozyskiwanie, pokazująca skąd pochodził ruch.

Wyróżnia ją kilka podstawowych kanałów:

Direct, czyli wejścia bezpośrednie na stronę,
Organic, wejścia z bezpłatnych wyników wyszukiwania (np. Google),
Referral, wejścia na stronę z innych stron,
Social, nic innego, jak wejścia z social mediów (Facebook, Instagram itp.),
Paid Search, wejścia pochodzące z Google Ads lub innych kanałów płatnych reklam.

google analytcis źródła wejść na stronę

Google Analytics – wejścia z reklam

Warto zwrócić uwagę na ostatni z wymienionych kanałów, czyli paid search będący niezwykle przydatny w prowadzeniu kampanii Google Ads niezależnie od ich typu.

Możemy analizować, ile wejść pochodzi z reklam, a w przypadku kampanii zakupowej ile produktów udało się sprzedać, za pomocą dodania celu “zakup” i wklejeniu strony z podziękowaniem pojawiającej się po zakupie produktu w analizowanej witrynie internetowej.

google analytics zachowania użytkownika na stronie

Badanie zachowań odwiedzających stronę

Ważną rzeczą jest badanie zachowania użytkowników na naszej stronie, pozwoli to na ocenę, czy są oni zainteresowani ofertą na podstawie współczynnika odrzuceń, a także podstron, które odwiedzają.

W przypadku współczynnika odrzuceń warto zwrócić na niego szczególną uwagę podczas prowadzenia kampanii reklamowych. Umożliwia on bowiem sprawdzenie, czy jest to dobrze skalibrowana reklama pod kątem odbiorcy, czy jednak wchodząc na stronę, użytkownik oczekiwał czegoś innego.

Podsumowanie

Reasumując, Google Analytics to niemalże niezbędne narzędzie do mądrej i odpowiedzialnej analizy rezultatów naszej kampanii, a także zachowań użytkowników na naszej stronie internetowej.

Warto pomyśleć o jego użyciu prowadząc sklep internetowy, czy też planując kampanię Google Ads. Narzędzie to jest proste w obsłudze, jednak by w pełni je wykorzystać, najrozsądniej zaufać fachowcom w dziedzinie SEM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *