Porady

Jak znaleźć najlepszy insighty konsumenckie?

Insight konsumencki to określenie z dziedziny marketingu, które jest bardzo istotne z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za reklamę w firmach czy korporacjach. Co znaczy to wyrażenie? Jakie są przykłady insightów konsumenckich? A co ważniejsze, jak rzetelnie dobrać najlepszy insight konsumencki? W tym artykule postaram się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest insight konsumencki?

Co ukrywa się pod tą frazą? Najprostsza definicja pojęcia insight konsumencki to tzw. wgląd, czyli poznanie potrzeb docelowego klienta. Nie jest to jednak tak proste jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Nie wystarczy bowiem odpowiednio zdiagnozować potrzebę klienta.

Warto zwrócić uwagę na jego codzienne problemy czy też motywacje lub na pewne prawidłowości w jego zachowaniach. Generalnie, im głębiej zanurkujemy w świat wspomnianego klienta, tym lepiej przeprowadzony zostanie insight konsumencki. Natomiast, im lepiej go przeprowadzimy, tym lepszych efektów marketingu możemy oczekiwać.

Najprościej można stwierdzić, że poprawny wgląd konsumencki jest stwierdzeniem, na podstawie którego stworzymy hasło reklamowe lub oprzemy całą kampanię bądź też strategię marketingową. Jak największa ilość informacji o klientach jest ważna z punktu widzenia organizacji, gdyż daje możliwość spersonalizowania reklam i może pozwolić na unikalne działania biznesowe, a co za tym idzie doprowadzić do maksymalizacji zysków z oferowanej usługi lub produktu.

Czy poprawny insight konsumencki zapewni sukces kampanii reklamowej?

Powodzenie naszej kampanii reklamowej będzie zależeć od wielu czynników, bo na sukces takowej może mieć wpływ np. natężenie reklamy. Chociaż nie można jednoznacznie stwierdzić, że tylko od insightu konsumenckiego zależy pozytywny efekt naszego marketingu, to należy pamiętać, że odpowiednio wykonany bardzo zbliża do pozytywnego odbioru reklamy.

Jak znaleźć najlepszy insight?

Należałoby zacząć od zdystansowania się od projektu, dla którego mamy wyznaczyć insight konsumencki. Informacje trzeba zbierać rzetelnie i bez wpływu na nie jakichkolwiek opinii. Nie warto niczego zakładać przed rozpoczęciem insightu, gdyż może to być brzemienne w skutki. Najłatwiej rzecz ujmując, bierzemy czystą kartkę i zaczynamy.

Dobry insight konsumencki charakteryzuje się wieloma postawionymi pytaniami. W związku z tym należałoby przemyśleć pytania, które pomogą nam zbliżyć się do znalezienia konkretnych informacji o naszych potencjalnych konsumentach. Możemy się kierować zasadą od ogółu do szczegółu i przemyśleć wszystko co dotyczy naszych klientów. Rozpoczynając np. od podstawowego pytania: kim są nasi klienci? A idąc dalej próbujemy ustalić ich wiek, zawód lub wykształcenie itp.

Stawianie pytań dotyczących marzeń, priorytetów, aspiracji czy celów jest równie zasadne. Dodatkowo należy przemyśleć kwestie problemów czy obaw naszych nabywców. Bez wglądu w te aspekty insight konsumencki będzie mniej wartościowy.

Jeśli już wypisano zadowalającą ilość informacji o naszych klientach, to warto spróbować wejść w buty klienta i rzetelnie ocenić konkretną sytuację tak, abyśmy mogli mieć właściwy ogląd sytuacji i aby nie umknął nam żaden szczegół, żadna możliwość czy szansa.

Oczywiście nie warto bać się tych najprostszych wniosków, rozwiązań czy odpowiedzi, gdyż to właśnie te przynoszą największe sukcesy. Można by nawet stwierdzić, że dobry insight konsumencki powinien zakończyć się stosunkowo prostym wnioskiem. Postaram się też do tego odnieść przy przytaczaniu przykładów insightów konsumenckich. Ogólnie rzecz biorąc przeprowadzenie odpowiedniego insightu konsumenckiego to dość złożony proces, który wymaga od osoby przeprowadzającej takowy sporej elastyczności w odbieraniu konkretnego tematu.

Przykłady zastosowania insightów konsumenckich

insoghty-konsumenckie-cola

Coca-Cola: #wciażzmieniamy

Coca-Cola i ekologia

Zaczynając od kampanii reklamowej z zeszłego roku, w której marketingowcy od Coca-Coli zwrócili uwagę, iż konsumenci coraz częściej myślą o ekologii. Proste? Owszem, ale z tej prostoty wynikła interesująca kampania reklamowa podkreślająca znaczenie środowiska. Coca-Cola w ten sposób umocniła swoją pozycję na rynku napojów, docierając do wielu klientów najkrótszą drogą i odpowiadając na problemy współczesnych konsumentów.

Warto nadmienić jak wyglądała owa kampania oparta o ten insight. Marka rozesłała infulencerom puste butelki z etykietą głoszącą hashtag #WCIĄŻZMIENIAMY i kartką opisującą całą akcję marketingową. Mieli oni wyrzucić te butelki do odpowiednich koszy, zwracając uwagę na segregację odpadów. Dokładniej ta kampania opisana jest na na dedykowanej stronie Coca-Coli, gdzie znajdziemy wiele ciekawych inicjatyw których realizacji się podjęli.

insighty-konsumenckie-beats

Beats by Dr. Dre: Hear What You Want

Reklama słuchawek Dr. Dre

Pora przenieść się kilka lat wstecz i kilka tysięcy kilometrów na zachód. Reklama z 2014 r. znanych słuchawek od amerykańskiego rapera Dr. Dre była skierowana do sportowców. Usłysz co chcesz – to w wolnym tłumaczeniu głosił slogan, na którym oparto całą kampanię.

Na czym w tym wypadku polegał insight konsumencki? Mianowicie, wykryto połączenie między słuchaniem muzyki przez sportowców, a ich koncentrowaniem się. Zwrócono uwagę na to, że muzyka może poprawić pewność siebie i pozwolić na stawanie się jak najlepszym w każdej sytuacji.

Ten insight konsumencki zaowocował jednym z największych sukcesów Beatsów od Dre w historii, gdyż pozwoliła na osiągnięcie najlepszych wyników sprzedażowych na tamten czas w Europie i Ameryce Północnej jeśli chodzi o słuchawki.

Podsumowanie

Konkludując, wyżej wymienione działania tworzą podstawę skutecznej strategii marketingowej. Insight konsumencki pomaga w zdefiniowaniu cech grupy docelowej oraz jej potrzeb. Działa na konsumentów, a to zwiększa szanse w nawiązywaniu z nimi dialogu oraz budowania emocjonalnej więzi.

Dzięki temu firmy mogą dostosować przekaz reklamowy do odbiorców, a bez poznania procesów decyzyjnych konsumentów przekaz ten nie przyniósłby maksymalnie satysfakcjonującego efektu. Przez wzgląd na to należy stwierdzić, że insight konsumencki wspomaga rozwój marki i jest istotnym trzonem każdej strategii marketingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *