Content

Czym jest User Generated Content?

Cały Internet przesiąknięty jest treścią. Co minutę, w Internecie publikowanych jest kilkaset tysięcy postów, zdjęć czy też różnego rodzaju filmików. Wśród nich, znajduje się content tworzony przez marki i osoby specjalnie w tym celu zatrudnione, ale również znajduje się tam treść tworzona przez klientów i zwykłych użytkowników sieci, chcących podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat danej marki bądź usługi.

UGC jest stosunkowo młodym pojęciem, które stało się powszechne dopiero około 2005 roku. Co tak naprawdę oznacza? User Generated Content (znane także jako Consumer Generated Content lub User Created Content) najprościej mówiąc, jest to content tworzony przez użytkowników Internetu.

User Generated Content może występować w wielu formach, takich jak: blogi, fora dyskusyjne, zdjęcia, filmiki wideo, tweety, wpisy na portalach społecznościowych, memy, podcasty. Źródła treści User Generated Content można podzielić na dwie odrębne kategorie.

Pierwszą z nich jest top downs – zaliczają się do niej osoby wyznaczające obecne trendy w Internecie i są nimi blogerzy, influencerzy, dziennikarze.

Do drugiej grupy –  bottom ups należą zaś osoby najbliższe Twojemu otoczeniu, posiadający zainteresowania podobne do Twoich, będą to między innymi: Twoi przyjaciele, rodzina a także osoby które obserwujesz.

Charakterystyka User Generated Content

Zgodnie z raportem stworzonym w 2007 roku przez OECD, User Generated Content powinny wyróżniać następujące cechy:

1. Stworzona treść powinna być publicznie dostępna za pośrednictwem Internetu (na stronie WWW, mediach społecznościowych itp.)

2. Content został stworzony przez amatorów, a nie osoby zajmujące się tym zawodowo. Osoba, która opublikowała daną treść w Internecie nie oczekuje na wynagrodzenie z tego tytułu

3. Treść przynajmniej w pewnym stopniu jest rezultatem twórczości użytkownika. Może on modyfikować wcześniej dostępny content jednak aby mógł zostać on uznany za User Generated Content, użytkownik musi w pewnym stopniu ją zmodyfikować, dodając coś od siebie

Podsumowując, aby treść mogła oficjalnie zostać uznana za UGC musi być powszechnie dostępna w Internecie a także zostać stworzona przez zwykłych użytkowników, jednocześnie nie będąc plagiatem.

Jak zachęcać użytkowników do tworzenia UGC?

Aby wygenerować User Generated Content należy przede wszystkim zaangażować swoich odbiorców. Jak to zrobić? Istnieje na to wiele sposobów. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych przez różne marki należy organizowanie konkursów, które polegają na stworzeniu jakiejś treści i opublikowaniu jej w Internecie.

Przykładem w tej kwestii może być marka Somersby, która zorganizowała instagramowy konkurs, który polegał na opublikowaniu zdjęcia ze znajomymi, oznaczonego hasztagami #friends i #somersby.

Czym jest User Generated Content definicja

Dodatkowy punkt przysługiwał osobom, które na zdjęciu umieściły również butelkę popularnego napoju.

Czym jest User Generated Content charakterystyka

Drugim najpopularniejszym sposobem jest zachęcanie swoich odbiorców do wystawiania opinii na temat danego produktu bądź usługi. Tego typu wpisy stanowią rekomendacje dla przyszłych, potencjalnych klientów, których możemy dzięki nim zyskać.

Jakie korzyści niesie ze sobą UGC?

Jak łatwo można się domyślić, User Generated Content niesie dla firm i przedsiębiorstw wiele korzyści. Działania z zakresu UGC pomagają tworzyć zaufanie względem marki, jej rozpoznawalność oraz pewnego rodzaju grono społeczności, utożsamiające się z marką bądź danym produktem. Przede wszystkim, stanowi dla nich dobre źródło reklamy, generowane bardzo niskim kosztem. Zazwyczaj, jedyną rzeczą, której potrzebują są profile na popularnych portalach społecznościowych.

Integracja z klientem oraz angażowanie go w działania związane z marką stanowią zaś podstawę do budowania dobrego PR w sieci. W ten sposób, udowadniamy, że liczymy się ze zdaniem klienta, doceniamy jego zaangażowanie i staramy się traktować w indywidualny sposób. Przedsiębiorstwo może napędzać ten mechanizm, odpowiadając na komentarze umieszczane przez konsumentów na portalach społecznościowych oraz wchodząc z nimi we wszelkiego rodzaju, innego typu interakcje.

User Generated Content nie pozostaje również obojętny w kwestii pozycjonowania. Treść tworzona przez użytkowników generuje wartościowe linki przychodzące z przeróżnych, wartościowych źródeł takich jak blogi czy też profile na social mediach, budując tym wzrost zaufania witryny, który bezpośrednio przekłada się na zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka niepozorny i często niedoceniany UGC, może przynieść naprawdę wiele korzyści dla Twojego biznesu. Nie da się ukryć, że obecnie Internet odgrywa bardzo ważną rolę w każdym aspekcie naszego życia. Żyjemy w erze wirtualnych mediów, dlatego tak ważne jest dbanie o poprawny wizerunek marki w sieci – dzięki User Generated Content jesteśmy w stanie to osiągnąć w bardzo prosty sposób.

Jeśli nie masz pomysłu jak zaangażować swoich odbiorców do tworzenia User Generated Content, możesz “podpatrzeć” w działaniach znane, międzynarodowe przedsiębiorstwa. Dobrym przykładem będzie Starbucks, Coca-Cola, Rossmann czy Pepsi. Możliwości jest wiele – ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *