Odholowanie pojazdu na terenie prywatnym – zgodne z prawem?

Doskonale wiemy, że jeśli na miejskiej drodze zaparkujemy auto w niedozwolonym miejscu, w zły sposób albo nie uiścimy odpowiedniej opłaty, może się to dla nas skończyć w najlepszym przypadku mandatem, a w najgorszym – blokadą albo odholowaniem auta, oczywiście na nasz koszt. Co jednak w przypadku, kiedy wjeżdżamy na teren prywatny? Czy odholowanie pojazdu na terenie prywatnym jest zgodne z prawem?

Odholowanie pojazdu na terenie prywatnym

Działalność służb publicznych

Kontrolą parkowania i weryfikacją zgłoszeń o nieprawidłowościach z nim związanych zajmują się w Polsce straż miejska lub gminna oraz policja. Mają one uprawnienia do zarówno do przyznania mandatu, założenia blokady na koło, jak i do wezwania holownika, by usunął auto z drogi na koszt jego właściciela. Są to służby publiczne, więc jak sama nazwa podpowiada, w sposób nieograniczony będą mogły realizować swoje zadania na terenie publicznym. Krajowa ustawa prawo o ruchu drogowym umożliwia im automatyczne wykonywanie uprawnień nie tylko na drogach publicznych, ale również w strefach ruchu oraz strefach zamieszkania. Czy to oznacza, że na terenie prywatnym jesteśmy, jako kierowcy, bezpieczni i możemy bez ograniczeń parkować tam pojazd, a jako właściciele – skazani na obecność nie zawsze mile widzianych cudzych aut? Nie do końca. Odholowanie pojazdu na terenie prywatnym jest możliwe, jeśli spełnione zostały określone warunki.

odholowanie pojazdu

Odholowanie pojazdu na terenie prywatnym – wszystko sprowadza się do znaków

Odholowania pojazdu na terenie prywatnym jest możliwe, jeśli właściciel terenu postawił na nim odpowiednie znaki, zakazujące lub ograniczające parkowanie na jego terenie. Wybór znaku jest zupełnie dowolny, ma jedynie spełniać przepisy odpowiednich rozporządzeń wykonawczych. Odholowanie pojazdu na terenie prywatnym może więc zdarzyć się nie tylko na drogach wewnętrznych, ale także np. na parkingach przy galeriach handlowych po godzinie wskazanej na znakach. Wówczas odholowanie pojazdu na terenie prywatnym również odbywa się na koszt właściciela za wezwaniem odpowiednich służb. Samodzielne odholowanie pojazdu na terenie prywatnym byłoby już niezgodne z prawem i godziło w prawa właściciela pojazdu.

Zagrożone bezpieczeństwo a odholowanie pojazdu na terenie prywatnym

Odholowanie pojazdu na terenie prywatnym może zdarzyć się także wówczas, kiedy pozostawione na prywatnej drodze lub parkingu auto zagraża bezpieczeństwu. Dotyczy to zarówno przejazdu karetek, wozów strażackich lub pojazdów innych służb lub sytuacji, w której z zaparkowanego samochodu wyraźnie wycieka paliwo. Odholowanie pojazdu na terenie prywatnym z powodu zagrożonego bezpieczeństwa stosowana jest niezwykle rzadko, gdyż ocena sytuacji jest subiektywna i może być potem weryfikowana na drodze postępowania sądowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *