Karawany pogrzebowe

Karawany to pojazdy o szczególnym zadaniu. Muszą spełniać wymogi i być odpowiednio zarejestrowane jako pojazdy pogrzebowe. Istnieją jednak firmy, które zajmują się przerobieniem “zwykłych” samochodów na karawany pogrzebowe.

karawany pogrzebowe

Przerobienie samochodu na karawan

Karawanem, a więc specjalnym pojazdem używanym do przewozu zmarłego podczas uroczystości pogrzebowych, może stać się niemal każde auto. Żeby karawan mógł spełniać swoje funkcje, firma wykonująca adaptacje samochodów osobowych, jak i ciężarowych na karawany pogrzebowe, powinna zadbać o szczegóły. W karawanach dokonuje się odpowiedniej zabudowy samochodu w środku. Podłogi w samochodzie wykonywane są z nierdzewnej blachy kwasoodpornej (odpornej na dezynfekcję karawanu), tak by zamawiający miał pewność, że pojazd pogrzebowy ma najwyższą jakość i spełnia wymogi. Dobrze przystosowane do zadania karawany wyposażone są także w mechanizmy ręczne lub elektryczne, które ułatwiają zarówno umieszczanie w środku trumny, jak i wyciągnięcie jej z karawanu pogrzebowego. Często w karawanach montowane jest też odpowiednie oświetlenie, a niezbędne jest oddzielenie kierowcy od zmarłego i zapewnienie mechanizmów zabezpieczających unieruchomienie trumny przy przewozie jej w karawanach pogrzebowych.

Karawan pogrzebowy – gdzie zarejestrować?

Aby przewozić ludzkie zwłoki lub szczątki, karawany pogrzebowe muszą spełniać szereg wymogów. Przede wszystkim karawan należy oznakować, a przerobiony na pogrzebowy samochód musi posiadać odpowiednie dokumenty do rejestracji w Wydziale Komunikacji (o to powinna zadbać firma tworząca karawany).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *