Elektrody EEG – gdzie się je wykorzystuje?

Innowacyjna technologia

Metoda EEG polega na nieinwazyjnym badaniu bioelektrycznych właściwości mózgu. Urządzeniem które za pomocą elektrod EEG bada się taką aktywność nazywa się elektroencefalografem. Badanie to polega na rozmieszczeniu elektrod na głowie pacjenta oraz za pomocą specjalnego sprzętu monitorowanie bioelektrycznej działalności mózgu. Elektrody EEG wykrywają elektryczne oddziaływanie neuronów, które można za pomocą urządzenia przedstawić graficznie. Badanie za pomocą elektrod jest pomocne przy wykrywaniu padaczki, zaburzeń snu, śmierci mózgu, śpiączki, chorób organicznych mózgu czy zatruć substancjami neurotoksycznymi. 

elektrody eeg

Jak wyglądał początek?

Elektrody EEG zostały pierwszy raz uszyte w 1929 roku przez lekarza psychiatrę Hansa Bergera. Natomiast same badania na temat elektrycznej aktywności mózgu były prowadzone już pod koniec XIX wieku przez lekarza z Liverpoolu. 

Sam przebieg badania polega na umieszczeniu 19 elektrod. Każda grupa elektrod ma wykrywać inne fale, a są to: fale delta, beta, theta, gamma i alfa. Aktywność poszczególnych fal wpływa na finalną interpretacje wyniku pacjenta. W dzisiejszych aparatach stosuje się nawet 128 albo 512 elektrod, dzięki postępowi technologii wyniki takich badań są precyzyjniejsze dzięki czemu mogą trafniej przewidzieć przebieg choroby. 

elektrody eeg

Na rynku są firmy, które oferują elektroencefalografy i można ich używać nie tylko do wykonywania badania EEG rutynowego ale również: wideometrii, monitorowania długotrwałego, detekcji napadów i iglic i polisomnografii. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *