Dioda laserowa

Podstawowe informacje – dioda laserowa 

Dioda laserowa to nic innego jak szczególny rodzaj lasera, którego obszarem czynnym jest półprzewodnik. Ze względu na niewielkie rozmiary, wysoką wydajności i niskie koszty produkcji są to obecnie jest to jedne z najczęściej wykorzystywanych laserów. Lasery półprzewodnikowe występują w wersjach różniących się mocą i  możliwościami. Znajdują one zastosowanie zarówno w przedmiotach do użytku codziennego jak i profesjonalnych maszynach używanych w przemyśle lub medycynie.

Dioda laserowa – co ją wyróżnia? 

Laser to to urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne, należące do światła widzialnego. Dioda laserowa to rodzaj lasera półprzewodnikowego, który najczęściej ma postać złączy p-n. W tym systemie obszar czynny lasera jak pompowany przez przepływający przez złącza prąd elektryczny. Przechodzenie elektronu do pasma przewodzenia wywołane energią elektryczna jest związane z odwrotnym procesem spontanicznym, inaczej nazywanym rekombinacją promienistą. Taki proces skutkuje uwolnieniem fotonu.

laserowa dioda

Dioda laserowa i jej możliwe zastosowania

Wysoka wydajność, bardzo ograniczone koszty powstania i możliwość zmniejszenia urządzenia do bardzo niewielkich rozmiarów powoduje, że lasery półprzewodnikowe są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, ale też medycynie, aparaturze kontrolnej czy badaniach naukowych.

Dioda laserowa może być wykorzystywana w aparaturze pomiarowej, która umożliwia szybki i dokładne pomiary odległości w takich urządzeniach jak dalmierz. Innym przykładem miejsca, gdzie laser półprzewodnikowy znalazł zastosowanie są skanery czy odtwarzacze CD i DVD. W medycynie i stomatologii dioda laserowa najczęściej wykorzystywana jest do przeprowadzania zabiegów na tkance miękkiej.