Jakość zdjęcia, a jakość sprzętu

Wielu z nas lubi mieć dobrej jakości zdjęcia, które potem możemy wywołać i włożyć do albumu lub wrzucić na Instagram czy Facebook. W dzisiejszych czasach często używamy do tego smartphonów dlatego właśnie dobry aparat w telefonie to coś, czym kieruje się dzisiaj duża liczba kupujących. Oczywiście, jeżeli chcemy mieć profesjonalne ujęcia, z wesela czy innego ważnego wydarzenia nic nie zastąpi tradycyjnego aparatu. Na jakie właściwości sprzętu należy zwracać uwagę, aby otrzymać wysokiej jakości zdjęcia?

Na co należy zwrócić uwagę w aparacie?

Na jakość naszego zdjęcia w dużej mierze wpływa liczba pikseli, czyli po prostu rozdzielczość. Ma ona wpływ na jakość naszej fotografii po wywołaniu. Wiadomo, im większa rozdzielczość, tym lepsze zdjęcie. Kolejną rzeczą związaną z jakością zdjęcia jest kompresja. Polega ona na zmniejszeniu rozmiaru zdjęcia. W przypadku, gdy rozdzielczość jest niska, używając kompresji, jesteśmy w stanie poprawić jakość zdjęcia. Warto jednak pamiętać, że jeżeli zdjęć nie mamy zamiaru wywoływać, a będą one jedynie na naszym komputerze czy w internecie, rozdzielczość nie odgrywa znaczącej roli. Ważną rzeczą jest obiektyw z zoomem. To jak dokładnie będzie widać oddalone elementy, zależy od zakresu ogniskowych aparatu, wyrażanych w mm. Im większa liczba mm, tym obraz będzie dokładniejszy. Istotna jest również jasność obiektywu, oznaczana na aparacie literą F. Odpowiada ona za ilość światła przedostającego się do matrycy (im mniej, tym lepiej). Przy wyborze sprzętu i jego parametrów należy się także zastanowić. Wybieranie aparatu z jak najniższą wartością obiektywu sprawi, że zdjęcia będą wychodzić dobrej jakości nawet w nocy przy gorszym świetle.

4 komentarze do “Jakość zdjęcia, a jakość sprzętu

 • 13 maja 2020 o 13:26
  Permalink

  Jako stary wyga moge podpowiedzieć że chyba najważniejsze ( wg mnie ) jest światło , moi Drodzy .

  Odpowiedz
  • 15 czerwca 2020 o 20:56
   Permalink

   Wg mnie nie jest najważniejsze, ale bardzo istotne. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 17 maja 2020 o 15:47
  Permalink

  Ja kupowałam swój telefon głównie pod kątem robienia zdjęć na FB czy instasia i niczego więcej nie potrzebuje.

  Odpowiedz
 • 27 maja 2020 o 19:50
  Permalink

  Jako pół profesjonalny fotograf chciałbym polecić akcesoria do fotografii od RonudFlash. Pozwoliłem sobie na zamówienie RoundFlash™ Dish na początku roku, a teraz przymierzam się do kupna RoundFlash™ Strip Light, gdyż jestem pozytywnie zaskoczony tym jak bardzo wpływają na jakość robionych przeze mnie fotek. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *